Mesaj gönder
Haberler
Ev > Haberler > hakkında şirket haberleri Köpeklerde Yaygın Beş Tümör | SurgSci
Olaylar
Bize Ulaşın

Köpeklerde Yaygın Beş Tümör | SurgSci

2023-04-07

hakkında en son şirket haberleri Köpeklerde Yaygın Beş Tümör | SurgSci

Köpekler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve birçok insan onları aile refakatçisi olarak görüyor.Tıpkı insan tıbbında olduğu gibi, tümörler de evcil hayvanlar için bir endişe kaynağıdır.Köpekler tümörlerden muzdarip olduğunda sağlıklarını ciddi şekilde etkileyebilir.İşte köpeklerde yaygın görülen beş tümör:

 

1. Mast hücre tümörü

Bu, köpeklerde en sık görülen deri tümörlerinden biridir ve tüm deri tümörlerinin %16-21'ini oluşturur.Mast hücreleri, esas olarak alerjik reaksiyonlar ve iltihaplanma ile ilişkili bir tür bağışıklık hücresidir.Belirtileri çevre deride kızarıklık ve şişlik, ödem, damar geçirgenliğinin artması ve kanama eğiliminin artması gibi alerjik reaksiyonlara benzer, hatta mide ülseri, hipotansiyon ve şok gibi belirtilere bile neden olabilir.Dokunuşu lipomaya benzediği için kolaylıkla gözden kaçabilir.

 

2. Lipom Yaşlı

Köpekler lipomlara daha yatkındır.Bu tümör deri altı dokular arasında meydana gelir ve temel olarak iyi huylu bir tümördür.Lipom yavaş yavaş büyürse, tümör büyümesini engellemek için Zhongliu hazır sığır eti tabletleri gibi bazı anti-tümör ilaçlarını alabilirsiniz.Lipom çok büyükse veya ülsere olmuşsa, rezeksiyon için hastaneye gitmeyi deneyin.Kötü huylu bir tümör ise doktorun tavsiyesi doğrultusunda tedavi edilebilir.

 

3. Meme Bezi Tümörleri

İyi huylu tümörlerin kötü huylu tümörlere oranı 1:1 olup, çoğunluğu 6 veya 7 yaş sonrası köpeklerde, çoğunluğu ise 8-10 yaş arası kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde ortaya çıkar.Bazı araştırmalarda ilk kızışmadan önce yapılan kısırlaştırmanın meme tümörlerinin görülme sıklığını %0,5'e düşürdüğü;ikinci kızgınlıktan sonra kısırlaştırmanın görülme oranı %8'dir;Üçüncü kızgınlıktan sonra kısırlaştırma yapıldığında görülme oranı %25'e çıkmaktadır.

 

4. Lenfoma

Köpeklerde lenfoma, lenf düğümlerinde, dalakta ve herhangi başka bir organda ortaya çıkabilir;ancak multisentrik lenfoma en sık görülen tiptir.Başlangıç ​​belirtileri ateş, iştahsızlık, kilo kaybı vb. olup bunlar hastalığın nispeten belirgin olmayan özellikleridir.Genellikle keşfedildiğinde lenfadenopatinin ileri evresindedir.Lenfoma kemoterapiye iyi yanıt veren birkaç tümörden biridir.Eğer köpeğe zamanında kemoterapi uygulanırsa tümörün gerileme şansı yaklaşık %80-%95 olur ve köpeğin %20-%25'i 2 yıl hayatta kalabilir;ancak kemoterapi olmadan hayatta kalma süresi 1-3 aya kadar kısalabilir.

 

5. Deri Skuamöz Hücre Tümörü

Bu köpeklerde ve kedilerde yaygın bir hastalıktır.Kediler çoğunlukla baş ve burun düzleminde görülürken, köpekler genellikle burun düzleminde, deride ve ayak parmaklarının arasında görülür.

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin

Gizlilik Politikası Çin İyi Kalite Tek Kullanımlık Laparoskopik Trokar Tedarikçi. telif hakkı © 2020-2024 disposabletrocar.com . Her hakkı saklıdır.